V Česku chybí desetitisíce ojetin

V Česku chybí desetitisíce ojetin

Praha, 16. 12. 2020: Počet ojetých automobilů dovezených ze zahraničí se významně propadl v důsledku vládních opatření. Změnu trendu lze očekávat jen velmi těžko.

Do ČR se dovezlo za prvních 11 měsíců roku 2020 o 27 tisíc ojetin méně něž v loňském roce. Jestliže v roce 2019 bylo do české evidence za prvních 11 měsíců roku přihlášeno téměř 166 tisíc vozů, v roce 2020 to bylo stěží 139 tisíc. Meziroční propad dovozů představuje téměř 20 %. Vyplývá to z aktuálních údajů SDA (Sdružení dovozců automobilů).

Ještě v září to vypadalo, že se počty dovozů po letním rozvolnění vrátí k loňským hodnotám a budou pokračovat v pozvolném růstu. Nicméně říjnový lockdown ekonomiky v důsledku vládních opatření znamenal opět významné snížení počtu dovezených vozů.

Jestliže se v prosinci doveze do Česka méně než 11 tisíc ojetin, vracíme se z pohledu počtu prodaných vozů o pět let dozadu. Ve svém důsledku to znamená, že kvalitních ojetin za rozumnou cenu bude v Česku nedostatek.“ říká Jiří Grund, předseda AOOA.

V posledních pěti letech se do ČR dovezlo každý rok průměrně 168 000 ojetých vozů.

Zdroj: SDA

AOOA dlouhodobě doporučuje při koupi ojetého vozu preferovat tuzemský původ. U vozidla s českým původem je daleko jednodušší ověřit jeho servisní historii pomocí dostupných online služeb jako jsou například: www.zkontrolujsiauto.cz. Pomocí této služby lze zkontrolovat celkovou historii vozidla včetně roku výroby, výbavy, odcizení, financování atd. Databáze obsahuje informace také o vozech ze zahraničí, a to zejména z Německa.