Upozornění AOOA: V ČR jezdí první bouraný ojetý elektromobil z dovozu po totální škodě

Upozornění AOOA: V ČR jezdí první bouraný ojetý elektromobil z dovozu po totální škodě

AOOA při přípravě průzkumu o průměrné výši škodních událostí ojetých automobilů v ČR narazila na odstrašující případ dovezeného ojetého elektromobilu značky TESLA. Asociace vyzývá majitele vozu, aby si nechal zkontrolovat stav baterií, dobíjecí soustavy a kvalitu oprav po havárii v autorizovaném servisu.

Z databáze online prověření servisní historie vozidla (Autotracer) vyplývá, že vůz značky TESLA, MODEL 3, VIN 5YJ3E7EA5KF369739, který byl přihlášen do registru vozidel ČR přesně před rokem v srpnu roku 2020 je po tzv. totální škodě.

Vozidlo bylo provozováno v Holandsku, přičemž v dubnu roku 2020, při nájezdu cca 19 500 km bylo těžce havarované. Tamní pojišťovna škodní událost dle záznamu systému Autotracer vyřešila jako tzv. Totální škodu. V takovém případě se jedná o poškození vozu v takovém rozsahu, že nedává ekonomický smysl vozidlo opravovat, protože oprava by byla dražší než samotná hodnota vozu.

Kompletní informace o servisní historii včetně fotografií ze škodní události je možné prohlédnout zde:  https://www.zkontrolujsiauto.cz/?s_coupon=6517368330

Dovozy ojetin po totálních škodách byly v ČR hitem 90. let. Díky nižší kupní síle českých občanů se do ČR tehdy běžně vozila auta, která by na západě již nikdo neopravoval.

Samotná oprava vozu po tzv. totální škodě nemusí nutně znamenat, že je opravené auto špatné. Pokud však oprava neproběhla v autorizovaném servisu dle postupů výrobce, zvyšuje se riziko budoucích problémů.

U ojetých elektro automobilů představuje největší riziko stav baterie po havárii. Její poškození nemusí být patrné na první pohled, ale ve svém důsledku může vést například i ke vznícení vozidla v průběhu nabíjecího cyklu.

Zájemcům o ojetý elektromobil doporučujeme provést před koupí důkladnou kontrolu baterie a celé dobíjecí soustavy v autorizovaném servisu,“ říká Jiří Grund, předseda AOOA.

Na vysoké riziko dovozu poškozených elektromobilů, které mohou být v silničním provozu nebezpečné majitelům i ostatním řidičům, upozornila AOOA společně s organizací Realistická energetika a ekologie již letos v květnu.