Dovoz ojetin ze zahraničí roste

Dovoz ojetin ze zahraničí roste

Počet ojetých vozů dovezených do ČR ze zahraničí se začíná přibližovat hodnotám před koronavirem. Přesto je na trhu nedostatek kvalitních ojetin.

V červenci 2020 bylo do ČR dovezeno a přihlášeno k provozu 15 500 ojetých vozů, což je o 1 300 vozidel méně než v červenci 2017. Počet dovezených ojetých aut se přesto začíná pomalu blížit hodnotám loňského roku. Vyplývá to z aktuálních údajů SDA (Sdružení dovozců automobilů).

Kvalitních ojetých aut začíná být na českém trhu nedostatek. Díky restrikcím v důsledku koronaviru se do ČR za prvních 7 měsíců roku 2020 dovezlo o 21 500 aut méně než za stejné období loni. V meziročním srovnání se jednalo o mírně starší vozy,“říká Jiří Grund, předseda AOOA.

Za poslední tři roky se do ČR dovezlo každý rok průměrně 175 000 ojetých vozů. Letošní propad dovozů představuje pokles přinejmenším o 12 %. Menší nabídka kvalitních vozů pravděpodobně povede ke zvýšení prodejní ceny.

Zdroj: SDA

AOOA dlouhodobě doporučuje při koupi ojetého vozu preferovat tuzemský původ. U vozidla s českým původem je daleko jednodušší ověřit jeho servisní historii pomocí dostupných online služeb jako jsou například: www.zkontrolujsiauto.cz. Pomocí této služby lze zkontrolovat celkovou historii vozidla včetně roku výroby, výbavy, odcizení, financování atd. Databáze obsahuje informace také o vozech ze zahraničí, a to zejména z Německa.