AOOA varuje před zaměním roku výroby s rokem registrace

AOOA varuje před zaměním roku výroby s rokem registrace

Záměna roku výroby s datem první registrace může koupi ojetiny prodražito desítky tisíc korun. Řešením, jak se nenechat podvést, je elektronické prověření historie vozu.

Prodejní cena ojetého vozu se kromě značky a modelu zpravidla odvíjí od dvou základních parametrů – počet najetých kilometrů a rok výroby vozidla. Jestliže průměrný nájezd ojetiny v prvním pololetí letošního roku dosahoval cca 170 000 km, průměrné stáří prodané ojetiny bylo v polovině roku 2020 zhruba 10 let.

Reálná hodnota osobního vozu se nejvíce snižuje v prvních letech od výroby, po prvním roce o desítky procent v závislosti na značce a modelu. Čím dražší auto, tím rychleji klesá na ceně. Pokud koupíte ojetinu s datem první registrace 2018 (oficiální údaj zapsaný v TP), avšak reálný rok výroby vozu je 2017, může rozdíl v reálné tržní ceně vozu představovat 30 až 60 tisíc korun,“ říká JiříGrund, předseda AOOA.

Důvodem, proč se na trhu prodávají auta se zaměněným rokem výroby a rokem registrace, je zejména to, že prodejce může lehce přijít i k desítkám tisíc korun prakticky jen tak. U starších vozidel, kde rozdíl v ceně už není tak významný, je důvodem to, že se auto rychleji prodá. Tyto podvody jsou častější u aut, která byla vyrobena v druhé polovině roku, kdy prodejce například kvůli dvěma měsícům nechce přijít o desítky tisíc korun. Běžnou praxí je, že auta, které zákazníci přebírají jako nová v prosinci, se registrují až v lednu.

Předejít pokusu o podvod ze strany prodejce je přitom poměrně jednoduché. Stačí si historii vozu a skutečný rok výroby ověřit od renomovaného zdroje. Tím může být například oficiální dealer anebo online služba www.zkontrolujsiauto.cz.

K pověření roku výroby stačí zpravidla znát VIN kód vozu. Výhodou online prověření je, že kromě ověření skutečného roku výroby získá tazatel i další informace o servisní historii, jako je vývoj počtu najetých kilometrů či škodní události na vozidle a včetně vyčíslení škody.

Uvádění mylného roku výroby nemusí být ze strany prodejce jen pokusem o podvod. Technický průkaz vozidla totiž jako závaznou položku obsahuje pouze datum první registrace, nikoli datum výroby. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy prodejce začne tyto dvě položky zaměňovat. Datum výroby jednoduše není totožný s datem první registrace. Auto mohlo být například vyrobené, rok či dva ležet na distribučním skladě a svého prvního majitele získat až později. Je proto dobré vědět, že na výpočet ceny ojetého vozu má zásadní vliv datum výroby, nikoli datum první registrace.

AOOA dlouhodobě doporučuje při koupi ojetého vozu preferovat tuzemský původ. U vozidla s českým původem je daleko jednodušší ověřit jeho servisní historii pomocí dostupných online služeb jako jsou například: www.zkontrolujsiauto.cz. Pomocí této služby lze zkontrolovat celkovou historii vozidla včetně roku výroby, výbavy, odcizení, financování atd. Databáze obsahuje informace také o vozech ze zahraničí, a to zejména z Německa.