Bouraných aut z dovozu na českém trhu přibývá

Bouraných aut z dovozu na českém trhu přibývá

Kvalitních ojetin je v ČR nedostatek. V internetových inzercích navíc přibývá aut z dovozu, jejichž prodejci zamlčují servisní historii. Auto vyřazené v cizině v důsledku tzv. totální škody lze přitom celkem jednoduše odhalit.

V nabídkách českých inzertních serverů se začali ve větší míře objevovat ojeté vozy ze zahraničí, které mají za sebou vážné bouračky. V inzerci se přitom nabízejí jako perfektní ojetiny např. z Německa v TOP stavu. Auta vypadají na první pohled skutečně krásně. O to studenější sprcha přijde ve chvíli, kdy po mezinárodním prověření servisní historie zjistíte, že se jedná o vůz, který byl v zahraničí vyřazen z evidence v důsledku tzv. totální škody. Laik ve většině případů nemá šanci bourané auto na první pohled poznat.

Předejít nepříjemnému překvapení při koupi ojetiny je přitom celkem jednouché:

Při koupi ojetiny za stovky tisíc korun, doporučuji každému kupujícímu investovat stovky korun do mezinárodního prověření servisní historie. Riziko koupě bouraného auta tím snížíte o více jak 90 %,“ říká JiříGrund, předseda AOOA.

Totální škoda je terminus technicus zejména pojišťovacích společností. Označují tak vozy, které se v rámci pojistných událostí již nevyplatí opravit, protože jejich reálná hodnota na trhu je nižší, než kolik by se muselo investovat do jejich opravy po havárii. Zpravidla se jedná o vážnější havárie, kdy dojde např. k vážnému poškození karosérie či motorové části vozu.

Služby poskytující prověřování servisní historie se zaměřují zejména na vzájemné propojování dat z pojišťoven po celé Evropě. Díky tomu je možné získat nejen informace o pojistných událostech, ale i například fotografie z likvidace pojistných událostí. Kupující tak má k dispozici přesné informace o tom, že evidovaná pojistná událost byla skutečně jen „promáčklým blatníkem na parkovišti supermarketu“ anebo že se jednalo o vážnou havárii, která znamenala například významný zásah do nosných částí karoserie.

Ukázky bouraných vozů v zahraničí, které nakonec byly přihlášeny do evidence v ČR:

(zdroj: www.cebia.cz)

  • Dacia Duster, r.v. 2019
    • země havárie Polsko
    • registrace v ČR 2022, vůz prodáván u autorizovaného prodejce
  • Škoda Octavia, r.v. 2015
    • země havárie Lucembursko
    • vozidlo následně registrováno v ČR